Slovník technologických pojmov
Ak sa nevyznáte v popiskách výrobkov a nerozumiete technologickým pojmom, radi vám v našom slovníku najdôležitejšie z nich vysvetlíme. Vyberte si kategóriu výrobkov, v ktorej by ste potrebovali poradiť a preštudujte si základné technologické pojmy.
Obsah
Televízne prijímače
LCD televízny prijímač
LCD TV (Liquid Crystal Display) sú zobrazovacie paneli z tekutých kryštálov. Ideálne sú do slovenských obývačiek s rozmerom do 16 m2. Ak uvažujete nad kúpou TV, ktorý plánujete zavesiť na stenu a počítate s vysokou kvalitou obrazu a zvuku, LCD je výhodný pre svoju ľahkosť a úzky profil. Spolu s plazmovými sú v neustálom vývoji, preto ich cena klesá a naopak kvalita ostrosti obrazu ratie. Je dôležité si všímať najmä rozlíšenie, jas, kontrast a časovú odozvu.
Plazmový televízny prijímač
Plazmové televízne prijímače sú ideálne pre náročných divákov do väčších miestností. Vyrábané sú väčšinou s uhlopriečkami viac ako 107 cm v tzv. širokouhlom formáte, s pomerom strán 16:9, oproti klasickému pomeru 4:3.
CRT televízny prijímač
Cathod Ray Tube je označenie pre TV prijímač s klasickou obrazovkou. Výhodou CRT TV prijímača je vynikajúci pomer cena a výkon. Miernou nevýhodou môže byť ich väčší rozmer (hĺbka), ako aj celková hmotnosť.
Pomer strán
Pri TV prijímačoch poznáme dva formáty pomeru strán 4:3 a 16:9. Bežne vysielaný TV program je v klasickom formáte 4:3. TV prijímače s formátom 16:9 sú vhodné na pozeranie širokouhlých filmov (DVD, video), kde je sledovaný film zobrazený na celú plochu obrazovky. Ak je signál vysielaný vo formáte 4:3, vtedy televízor obraz roztiahne a zdeformuje, alebo zobrazí s čiernymi pruhmi po stranách, či nezobrazí vrchnú a spodnú časť obrazu. U väčšiny televízorov je pomer zobrazovania nastaviteľný.
Full HD
Zostavy TV prijímačov s vysokým rozlíšením 1080i, 1080p (Full High Definition) prehrávajú obraz v maximálnom vysokom rozlíšení vo formáte 1080i, 1080p presne tak, ako je vysielaný. Nevytvára sa tak zjednodušený obraz, ktorý sa digitálne komprimoval, aby vyhovoval televízorom s nižším rozlíšením. Televízne vysielania tak získava novú úroveň detailov a jasu vo vysokom rozlíšení (Full HD) 1080i, 1080p, štvornásobne vyššom ako doterajšie rozlíšenie obrazu.
HD Ready
HD ready znamená že LCD alebo plazmový TV prijímač je vybavený vstupnými konektormi HDMI (digitálne rozhranie) alebo Y/Pb/Pr (analógové rozhranie) a jeho zobrazovací panel podporuje HD rozlíšenie minimálne od 720p (720 progresívnych riadkov).
HDMI
Pri plazmových a LCD televíznych prijímačoch je už takmer bežný HDMI konektor (skratka pre High-Definition Multimedia Interface), ktorý prenáša nekomprimovaný digitálny video signál s ochranou proti kopírovaniu a viackanálový audio signál digitálne. Vzhľadom na prenosovú rýchlosť sa jedná v súčasnosti o najdokonalejšie prepojenie s DVD prehrávačom, rekordérom alebo domácim kinom resp. iným zdrojom digitálneho obrazu a zvuku (HDMI ver. 1.3 prenáša až 10,2 Gb/s a umožňuje prenášať HD obraz s 1080i a 1080p riadkami, ako aj 8 kanálovy zvuk 192/24-bit.).
PIP, PAP
Tieto pojmy označujú duálnu projekciu obrazu na televíznu obrazovku. Funkcia PIP (Picture in picture) označuje malý obraz v hlavnom sledovanom obraze. Funkcia PAP (Picture and picture) znamená obraz a obraz, teda televíznu obrazovku je možné rozdeliť doslova na dve polovice a sledovať dva programy súčastne, pričom zvuk je možné voliť medzi oboma sledovanými programami.
Kontrast
Dynamický kontrastný pomer určuje najtmavšiu a najjasnejšiu farbu, ktorú dokáže systém postupne zobraziť. Dynamické tlmenie zadného svetla v závislosti od vstupného signálu umožňuje ešte výraznejší kontrast a ostrejšie vysoké rozlíšenie. Zvoľte si kontrast vyšší ako 5 000:1.
Jas
Jas LCD panelu sa udáva množstvom svetla, ktoré vytvorí na jeho povrchu 1 bod. Najvyššie úrovne jasu udávaného v jednotkách Candela (cd/m2) zaručujú jasné živé farby a vernosť obrazu. tieto vlastnosti si zachová dokonca i v silne osvetlených miestnostiach a v blízkosti iných zdrojov svetla, napríklad okien.Na slovenské pomery jas obrazovky by nemal byť menší ako 250 cd/m2.
Odozva
Pri LCD televíznych prijímačoch je dôležité sledovať, aká je rýchlosť odozvy i teda čas medzi zhasnutím a opätovným rozsvietením bodu . LCD technológia má totiž tendenciu zobrazovať rýchly pohyb s oneskorením. Ak radi sledujete šport alebo iné akčné rýchle scény, zvoľte si model s rýchlosťou odozvy aspoň 8 ms a budete mať obraz vždy ostrý.
Pozerateľný uhol
Pri pohľade na uhlopriečku LCD televízora zboku z veľkého uhla dochádza ku skresleniu obrazu. Preto je potrebné pri kúpe televízora zamerať sa aj na parameter pozorovateľného uhla. Pre bežné slovenské obývačky je ideálny pozorovateľný uhol v horizontálnom smere do 175°.
DVB-T
Od roku 2012 bude na Slovensku šírené televízne vysielanie v digitálnej kvalite (digitálne terestriálne vysielanie), sú už teraz niektoré modely televízorov vybavené DVB-T tunerom, ktorý tento príjem umožní. Zabudovaný televízny tuner DVB-T umožnuje príjem TV digitálnych programov vysielaných z pozemských TV vysielačov, alebo kabelových rozvodov.
Scart
Dôležitým faktorom ovplyvňujúci kvalitu výrobku je aj počet a druh prípojných konektorov. Prostredníctvom nich môžeme k televízoru pripojiť rôzne zariadenia ako napr. DVD prehrávač, video, satelitný prijímač, mini či mikro systém a i. Televízor by mal mať aspoň 2 obojsmerne konektory Scart, aby nebol problém súčastne pripojiť napríklad DVD prehrávač a satelit.
Frekvencia
Bežné televízory používajú 50 Hz frekvenciu pre synchronizáciu obrazu, teda 2x25 polsnímkov za 1 sekundu, pri ktorej môže obraz blikať. Využitím modernej technológie 100 Hz sa zdvojnásobuje snímkovú frekvenciu, znižuje sa blikanie, takže výsledný obraz je stabilný aj napriek nedokonalosti ľudského oka.
HDTV
Skratka HDTV označuje televízne vysielanie vo vysokej kvalite (High-Definition Television. Často sú ním mylne označené všetky digitálne televízory, pričom HDTV je špecifické označenie pre formáty s vysokým rozlíšením v celkovom počte 18 digitálnych TV formátov. Zhoda v označení medzi výrobcami, predajcami, novinármi neexistuje, no skutočné HDTV je považovaný formát s 1080 riadkami s prekladaným snímkovaním (1080i) alebo formát so 720 riadkami s progresívnym snímkovaním (720p).
NTSC video vstup (TV norma platná v USA a JAPONSKU)
Televízory s NTSC (Výbor národných televíznych noriem) video vstupom sa môžu pripojiť k NTSC kamkordérom, DVD prehrávačom a k S-VHS videoprehrávačom.
PALplus
PALplus je ďalším rozvojom platnej európskej farebnej televíznej normy PAL. Viditeľne zdokonaľuje kvalitu obrazového vysielania vo formáte 16:9. PALplus je kompatibilné so všetkými existujúcimi televízormi vo formáte 4:3.
PDC
PDC (Programme Delivery Control) a VPS (Video Programming Service) sú systémy, ktoré ovládajú kompatibilné videorekordéry pomocou skrytých kódov v teletexte. Ak napríklad televízny program, ktorý si chcete nahrať, mešká alebo sa vysiela v inom čase, doba nahrávania sa automaticky zmení.
VGA
Zobrazovací režim Video Graphics Array bol predstavený spoločnosťou IBM v roku 1987 a umožňuje vybrať si medzi režimom so 16 farbami pri rozlíšení 640 x 480 bodov alebo 256 farbami pri rozlíšení 320 x 200 bodov.
Video technika
DivX
Kompresný formát používaný hlavne pri prenose dát a videozáznamov z počítača na CD. Vzhľadom na to, že sa tento systém vyvíja a vylepšuje, existujú viaceré vývojové stupne: 3.11, 4x, 5x, 6.0...a i. V súčasnosti predávané DVD prehrávače podporujúce DivX sú spätne kompatibilné (prehrávajú všetky verzie používané do výroby prehrávača).
DVD médiá a formáty:
DVD, DVD-R (zapisovateľné DVD)
DVD-RW (prepisovateľné DVD)
DVD+R (zapisovateľné DVD)
DVD+RW (prepisovateľné DVD)
DVD-R (DL), DVD+R (DL) - dvojvrstvové zapisovateľné disky
Dekodér DVD
DVD prehrávače môžu byť buď so zabudovaným dekodérom alebo bez. Najčastejšie sa používujaú tieto druhy kódovania: Dolby Digital, DTS (zvukový formát) a MPEG 2 (obrazový formát).
Prevodník DVD
Prvky, ktoré priamo ovplyvňujú kvalitu obrazu a zvuku, sú D/A prevodníky. Štandardom je dnes 10-bit/27 MHz prevodník pre video signál a 96 kHz/24 bitový prevodník pre audio signál. Kvalitnejšie prístroje už majú video prevodník 10-bit/54 MHz alebo až 12-bit/108 MHz a audio prevodník 192 kHz/24-bit. Kvalite obrazu pomáhajú aj rôzne systémy na zlepšenie farieb, ostrosti obrazu a i.
HDD
HDD znamená zabudovaný Hard Disk na DVD rekordery. Film si môžeme nahrať najskôr na Hard Disk, pozrieť si ho a keď sa rozhodneme, že si ho chceme uložiť na dlhší čas, už upravený (napr. bez reklám) stiahnuť na DVD disk. Tak ako pri videorekordéroch aj tu nám pri programovaní, ako pri klasickom videu, uľahčí prácu funkcia ShowView. Na DVD sa vojde záznam o dĺžke 1-8 hodín, pričom platí, že čím dlhší čas, tým nižšia kvalita. Pri normálnom režime je zachovaná kvalita ako na originálnom DVD disku (približne jeden film na celom DVD). Nahrávať sa dá zo zabudovaného tuneru alebo z externého zdroja signálu.
Scart
Najbežnejším spôsobom prepojenia s televízorom je prostredníctvom konektorov Scart. Dalšou možnosťou je prepojenie formou komponentného signálu Y/Pb/Pr – cinch konektory. S receiverom sa DVD prehrávač pripája cez 5.1 kanálový výstup (ak má vstavaný dekodér) alebo koaxiálnym alebo optickým digitálnym káblom poprípade Cinch stereo výstupom (ak má DVD prehrávač kvalitnejší audio prevodník ako receiver).
Kodek
Tento termín označuje systémy na komprimáciu zvuku a obrazu. Komprimačné systémy vyhodnotia počuteľné a nepočuteľné zvuky a uložia iba tie, ktoré sú pre nás počuteľné. Tento výsledok je možné dosiahnuť viacerými spôsobmi. Jedným zo spôsobov je nezaznamenanie zvukov, ktoré sluchom nezachytíme. Ďalším je odstránenie zvukov, ktoré sú prekryté inými, hlasnejšími zvukmi. Rovnako sa kodeky môžu zamerať výhradne na frekvencie, ktoré naše uši najlepšie vnímajú. Tento softvér zredukuje alebo skomprimuje údaje tak, aby na disku zaberali menej priestoru, a obnoví ich pri prehrávaní. Medzi kodekové systémy patria MP3, WMA a ATRAC3.
DVI
Skratka pre Digital Visual Interface. Toto je širokopásmové video prepojenie, ktoré prenáša digitalizovaný RGB signál s obrazovými informáciami a môže podporovať metódy na ochranu proti kopírovaniu. Špecifikácia DVi umožňuje prezentačnému zariadeniu a zobrazovaciemu zariadeniu zhodnúť sa na optimálnej veľkosti obrazu a jeho rozlíšení pre automatické zabezpečenie najvyššej kvality obrazu.
THD - Celkové harmonické skreslenie
Jedná sa o označenie úrovne skreslenia zvukového signálu prehrávačom prostredníctvom pridávania harmonických frekvencií a čiastkových tónov meranej v percentuálnej hodnote celkového zvukového signálu. Úroveň THD nižšia ako 1 % nie je uchom počuteľná, ale skreslenie zvuku sa kumuluje. To znamená, že ak zvukový signál prechádza piatimi samostatnými komponentmi, môže byť narušený súčtom skreslenia THD vytvoreným v každom z komponentov. Napríklad ak je hodnota THD každého z komponentov 1 %, celkové skreslenie sa môže rovnať päťnásobku 1 %, teda 5 %. Kvalita samotnej digitálnej nahrávky sa približuje nulovému harmonickému skresleniu.
VBR - Dvojstupňová variabilná bitová rýchlosť
Skomprimuje informácie prenášané z pevného disku na disk DVD a uchová vysokú kvalitu záznamu. Tento formát automaticky kontroluje dátový tok pre každú zaznamenanú scénu. Dosahuje to pomocou analýzy toho, ktoré scény záznamu vyžadujú uchovať vyšší dátový tok, ako napríklad zložité akčné scény. Pokojnejšie scény sa zaznamenávajú pri nižších dátových tokoch.
VPS, PDC
PDC (Programme Delivery Control) a VPS (Video Programming Service) sú systémy, ktoré ovládajú kompatibilné videorekordéry pomocou skrytých kódov v teletexte. Ak napríklad televízny program, ktorý si chcete nahrať, mešká alebo sa vysiela v inom čase, doba nahrávania sa automaticky zmení.
Domáce kino
Domáce kino sa skladá z 3 základných častí: DVD prehrávač, receiver (alebo tuneru a zosilňovača) a reproduktorov, pričom DVD prehrávač a receiver môžu byť zlúčené v jednom prístroji.
DVD Reciever
Je to zariadenie, ktoré pozostáva z 5.1 (6.1, 7.1) kanálového zosilňovača a tunera. Obsahuje dekodéry priestorového zvuku Dolby Digital, DTS, Dolby Pro Logic I alebo II.
Výkon domáceho kina
Je dobré rozmyslieť si, v akých veľkých priestoroch chceme domáce kino používať. Do bežných panelákových miestností stačí výkon reproduktorov 5 x 35 W + 50 W subwoofer. Do väčších obývačiek popr. menších hál by mal mať hodnotu 5 x 60 W + do 100 W subwoofer a viac.
HDMI, SCART
Najlepší obraz dosiahneme, ak domáce kino pripojíme k televízoru HDMI alebo Scart (RGB) káblom. Môžeme to pripojiť aj cez konektor S-Video. Po pripojení k televízoru nám stačí pripojiť už len reproduktory.
Subwoofer
Subwoofer poskytuje výrazné efekty hĺbok pre ozvučenie filmových záznamov - najmä zvuk výbuchov, štartu lietadiel,hluk ťažkých dopravných prostriedkov a podobne. Má na starosti reprodukciu nízkych frekvencií zvuku (zhruba od 30 do 180 Hz).
Dolby Digital
Zvukový systém je známy aj pod názvom AC-3 a 5.1 resp. 6-kanálové kódovanie. Dolby Digital distribuuje signály do predného ľavého, stredného, predného pravého, zadného ľavého, zadného pravého kanála a samostatného basreproduktora (subwoofera). Všetky reproduktory sú širokopásmové okrem basreproduktora, ktorý má obmedzené pásmo na rozsah nízkych frekvencií a reprodukuje výhradne efekt hĺbok.
Dolby Pro-Logic
Analógový priestorový systém audioreprodukcie určený pre komerčné VHS filmy a televízne vysielanie distribuuje zvuk do predného ľavého, stredného, predného pravého kanála a dvojice monofónnych efektových reproduktorov.
DTS
"Digital Theatre Systems" je vysokokvalitný systém priestorového efektu, ktorý sa v súčasnosti využíva v mnohých kinách. Bitový tok je v systéme Dolby Digital vyšší, takže sa reprodukuje zvuk vyššej kvality.
MPEG
(Motion Picture Experts Group) Jedná sa o štandardný formát ukladania a prenášania obrázkov, video signálu a zvuku pri minimálnej alebo nulovej strate kvality. Medzi rôzne druhy patria formáty MPEG-2 a pokročilý formát MPEG-4, ktoré sa používajú na komprimáciu digitálneho zvuku a obrazu a prúdov mediálnych údajov.
Audio technika
Tuner
T slúži na spracovanie rádového signálu v pásmach FM a AM modulácie, na digitálne ladenie a možnosť uloženia naladených staníc do pamäte. Jednoduché audiosystémy majú ladenie mechanické, bez možnosti uloženia naladenej stanice do pamäte. Vyspelejšie rádia majú funkciu RDS, ktorá zobrazí názov stanice na displeji s rôznymi doplnkovými funkciami, ako sú: výber frekvencie s lepším signálom, dopravné hlásenia, časové údaje, info o type programu a pod.
Ekvalizér
Ekvalizér slúži pre presné nastavenie nízkych, stredných a vysokých frekvencií podľa hudobného žánru. Mini a mikrosystémy majú rôzne funkcie a systémy na úpravu zvuku a zvukového poľa. Používajú sa rôzne prednastavené ekvalizačné krivky (rock, pop, jazz, disco...), kde sa výšky, stredy a basy upravia podľa zvoleného štýlu. Ďalšími funkciami sú rôzne posilňovače dynamiky a basov. Tu platí, že menej je niekedy viac. Niektoré úpravy výslednému zvuku často uškodia ako pomôžu. Záleží však na osobných preferenciách každého z nás. Niektoré systémy majú funkciu Surround (môže byť nazvaná aj inak) vytvára dojem zväčšenia priestorovej scény reprodukovanej hudby.
Reproduktory audiosystému
Dôležitou súčasťou audiosystémov sú reproduktory. Používajú sa 2 a viac pásmové reproduktorové sústavy. Predná strana je poväčšine z plastového výlisku, ostatná časť reproduktora je tvorená drevotrieskovými doskami alebo iným vhodným materiálom. Kvalitnejšie sú „celodrevené“ (MDF).
RDS
(Rádiový systém údajov) Systém, ktorý vysiela digitálne údaje spolu so zvukovými rádiovými FM signálmi. RDS zobrazuje názov stanice vysielajúcej RDS signál a automaticky nájde najsilnejší signál pre danú stanicu. Jeho funkcie zahŕňajú: Názov programovej služby (PS) -- až 8 znakov s informáciou o názve stanice; Dopravné hlásenia (TA) -- možnosť automatického prepnutia na oficiálne správy o dopravných informáciách; Alternatívna frekvencia (AF) -- automatický výber silnejších signálov v prípade výskytu viacerých signálov pre rovnakú stanicu; Rozšírené iné siete (EON) -- automaticky prepne na inú stanicu počas trvania dopravných hlásení; Čas hodín (CT) -- automatické nastavenie správneho času hodín.
USB pripojenie
Zabudovaný USB port v zariadení slúži na pripojenie USB kľúča alebo MP3 prehrávača. Po pripojení USB kľúča môžeme prehrávať, nahrávať alebo kopírovať MP3-ky.
Bluetooth HandsFree
Bluetooth HandsFree je zabudovaný priamo v autorádiu a umožňuje používanie mobilného telefónu s funkciou BLUETOOTH počas cesty autom, bez toho aby sme MT držali v ruke.
ESP - Anti-shock systém
CD údaje prečítané z disku sa uchovávajú v dočasnej zásobníkovej pamäti a nepretržite sa z nej čítajú. Ak sa nárazom alebo vibráciou preruší tok údajov, tak sa údaje načítajú z pamäte, aby zvukový signál ostal neprerušený.
TA
(Dopravné hlásenia) Podrobnosti o miestnych problémoch v doprave sa môžu spustiť počas prehrávania CD disku, alebo pri počúvaní rádiovej stanice.
AT
(Umlčovač hlasitosti rádia) Automaticky zníži hlasitosť, keď prijímate alebo uskutočňujete telefónny hovor.
ID3 Tag
Hudobné súbory MP3 obsahujú ID3 značky, ktoré obsahujú informácie o stope a názve ako aj detaily o interpretovi, ktoré sa zobrazia na displeji.
Dual Zone
Funkcia duálnej zóny na zariadení. Cestujúci na predných sedadlách môžu počúvať obľúbenú rozhlasovú stanicu alebo CD disk, kým cestujúci na zadných sedadlách môžu v tom istom čase počúvať zvuk pri sledovaní filmu z DVD disku.
PTY
(Informácia o type programu) Umožní vám vyhľadávať a zobraziť typ rádiovej stanice, ktorú máte naladenú. Na displeji hlavnej jednotky sa zobrazia názvy PTY údajov, ako napríklad NEWS a SPORT, HUDBA a iné.
Pamäť flash
Pamäťový čip určený na ukladanie dát. Výhodou produktov s pamäťou flash je ich stabilita - prudkým pohybom im neuškodíte, pretože neobsahujú žiadne pohyblivé časti.
OLED displej
OLED alebo Organic LED Dióda vyžarujúca organické svetlo. Technológia využívaná v displejoch produkujúca jasný a ostrý obraz.
WMA
Windows Media Audio je formát digitálnej kompresie audio súborov.
Satelitná technika
Satelitný komplet
Satelitný komplet slúži pre príjem satelitného signálu vysielaného z geostacionárnej družice. Musí pozostávať z týchto súčastí: satelitná parabola, satelitný konvertor a satelitný prijímač. V súčasnosti je cenovo najvýhodnejšou alternatívou príjem pomocou jedného satelitného konvertora, prípadne viacerých konvertorov, ale rozšírený je aj spôsob príjmu pomocou otáčavého motora, s ktorým môžete sledovať programy z viacerých družíc.
FTA komplet
Táto skratka označuje Free To Air satelitné komplety určené len pre príjem voľných - nekódovaných satelitných programov a rádio staníc. S takýmto kompletom môžete sledovať celé spektrum iba nekódovaných zahraničných satelitných TV programov a rádio staníc.Voľne však vysielajú aj niektoré slovenské stanice – napr. TA3.
CryptoWorks
V prípade, že chcete sledovať aj slovenské, prípadne české satelitné TV programy odporúčame satelitné komplety, ktorých súčasťou sú digitálne satelitné prijímače so zabudovaným dekodérom CryptoWorks s čítačkou - čítačkami kariet, alebo sú vybavené rozhraním ( Common Interface slot ) pre vloženie originálneho modulu. Pre sprístupnenie kódovaných, napr. slovenských televíznych a rozhlasových programov vám stačí zakúpiť prístupovú dekódovaciu kartu SkyLink, ak nie je súčasťou balenia.
HDTV, HD ready
Technicky najvyspelejšou kategóriou sú satelitné komplety s možnosťou príjmu programov vo vysokom rozlíšení HDTV. Väčšia kvalita obrazu tak umožňuje pohodlné sledovanie hlavne na HD Ready LCD a plazmových televízoroch. Ponuka programov vo vysokom rozlíšení sa neustále zvyšuje.
Navigačné systémy
GPS zariadenie
GPS navigačné zariadenia môžeme rozdeliť do viacerých skupín. Jedná sa predovšetkým o automobilové nevstavané zariadenia, turistické navigátory, námorné GPS a GPS moduly, ktoré sa pripájajú zvyčajne k PC alebo PDA.
Napájanie GPS navigácie
Každé GPS zariadenie má vysokú spotrebu energie je dôležité vyriešiť otázku napájania. Automobilové GPS zvyknú mať vstavaný Li-Ion akumulátor, takže batéria je vstavaná a dobíja sa vždy cez stojan v aute, alebo sieťovou nabíjačkou. Doba výdrže je okolo 4-8 hodín, pričom navigátor je neustále počas navigácie v aute napájaný priamo zo zásuvky autozapaľovača. Pri turistických prístrojoch je štandardom možnosť napájania zo štandardných AA akumulátorov. Je to praktickejšie vzhľadom k tomu, že v prírode sa vybitie zariadenia rieši obyčajnou výmenou akumulátora.
Parametre GPS
Prvým základným parametrom je kvalita GPS prijímača. GPS prijímač by mal mať už 12 kanálov, podporu korekčného signálu WAAS (zvyšuje presnosť). Suverénnou špičkou je GPS prijímač označovaný ako SIRF III, je charakteristický predovšetkým veľmi vysokou citlivosťou. Ďalším dôležitým kritériom je veľkosť displeja. Hoci je to pre väčšinu na prvý pohľad rozhodujúce kritérium, neskôr po prvých skúsenostiach to človek nezvykne tak posudzovať. Dôležitejšie ako veľkosť displeja je možnosť ovládať zariadenie cez dotykovú obrazovku.
Digitálna mapa
Dalo by sa povedať, že čím kvalitnejšia mapa, tým kvalitnejšia navigácia. V prípade, že si vyberáte navigáciu do automobilu je veľmi dôležité vedieť, či zariadenie, o ktoré máte záujem má mapy priamo v cene. Mapy zvyknú obvykle tvoriť väčšiu časť ceny prístroja. Je veľmi dobré (hlavne pre vašu navigáciu) ak je tvorcom máp jedna z dvoch najväčších telematických spoločností, ktoré sú NAVTEQ, alebo TELEATLAS. Mapy západnej Európy (aj časti východnej Európy) bývajú obvykle v dodávke a sú už štandardom, avšak podrobná uličná mapa Slovenska nebýva vždy samozrejmosťou. Preto ak sa chcete navigovať aj na Slovensku dajte si na to pozor.
Automatic re-routing
Automobilový navigačný systém, ktorý automaticky prekonfiguruje vašu trasu v prípade nesprávneho odbočenia.
Gesture Command
Ovládanie zobrazení navigačného systému nakreslením určitých predprogramovaných tvarov a ich importom do postupnosti Menu.
Sirf star III
Technológia GPS prijímača, ktorá umožní rýchle a spoľahlivé vyhľadávanie GPS signálu, čo znamená, že určenie vašej externej polohy trvá len sekundu. Na rozdiel od bežných GPS prijímačov je technológia SiRFstar III citlivá v takej miere, že dokáže získať GPS signál aj medzi vysokými budovami alebo pod korunami stromov.
Position Plus
Trojsenzorové určenie polohy. GPS, senzor rýchlosti a tlaku zaručia presnú navigáciu v jazde aj pri strate signálu GPS.
Points of Interest
POI (Miesta záujmu). Užívateľ má možnosť vyhľadať miesta záujmu ako napr. hotely v určitom polomere od aktuálnej polohy, v danom meste alebo krajine.
Fototechnika
Objektív
Najdôležitejšou súčasťou každého fotoaparátu je objektív. Rozlišujeme dva základné parametre, od ktorých sa odvíja "kvalita" objektívu,. Sú nimi svetelnosť a ohnisková vzdialenosť, ktorá má priamo úmerný vplyv na šírku zorného uhla objektívu.
Širokouhlý objektív
Širokouhlé objektívy majú hodnotu ohniskovej vzdialenosti v rozsahu 28 - 40 mm (najčastejšie 35 mm). Ich výhodou je veľká hĺbka ostrosti. Hodia sa na fotografovanie v obmedzených priestoroch a na fotografovanie architektúry. Naopak nie sú vhodné na fotografovanie portrétov, lebo značne skresľujú (deformujú) výsledný obraz na okrajoch snímok. Rovnako nie je vhodné takýmto prístrojom fotografovať krajinky a veľmi vzdialené objekty. Ich výhodou je ich pomerne vysoká svetelnosť 1:2,8 až 1:4, čo umožňuje fotografovanie aj za horších svetelných podmienok bez nutnosti použitia citlivejších filmov, ktoré sú podstatne drahšie.
Zoom objektívy
Objektívy s označením ZOOM majú premenlivú ohniskovú vzdialenosťou v určitom rozsahu (28-60, 28-90, 35-70, 38-105, 38-115, 38-125, 38-145 mm). Zmenou ohniskovej vzdialenosti objektívu možno plynule približovať, alebo vzdiaľovať snímaný objekt pri súčasnej zmene zorného uhla, čím možno zvýrazniť požadované detaily podobne, ako keď sa pozeráte cez ďalekohľad. Pre portréty je najvhodnejšia ohnisková vzdialenosť 70 mm a viac. So zväčšovaním rozsahu Zoom-u rastie aj cena prístrojov. Určitou nevýhodou kompaktných prístrojov so Zoom objektívmi s veľkým rozsahom je ich pomerne nízka svetelnosť pri dlhých ohniskových vzdialenostiach (1:8-11,4).
Zaostrovanie objektívom
Zaostrovanie je alfou a omegou fotografie. Najlacnejšie prístroje (označenie fix focus, focus free) sú zaostrené na určitú pevnú vzdialenosť (cca 3 m), čo umožňuje pri dobrých svetelných podmienkach vďaka vyššiemu clonovému číslu (5,6 a viac) zaostrenie v rozsahu 1,5 m až nekonečno. Pri horších svetelných podmienkach bez použitia blesku sú však snímky neostré až rozmazané. Pre zabezpečenie vlastnej spokojnosti s kvalitou fotografií sa oplatí pridať trochu peňazí a kúpiť si fotoaparát s automatickým zaostrovaním a expozičnou automatikou. Automatické zaostrovanie kompaktných prístrojov využíva prevažne princíp merania vzdialenosti pomocou infračerveného lúča alebo ultrazvuku. Pri polovičnom stlačení spúšte meracia automatika vyhodnotí vzdialenosť fotografovaného objektu, nastaví presné zaostrenie objektívu, a tým zabezpečí premietnutie ostrého obrazu tohoto objektu na snímač.
Expozícia, citlivosť objektívu
Správna expozícia má vplyv na výslednú kvalitu. Lacnejšie prístroje umožňujú väčšinou exponovať snímač pri konštantnej clone, ktorá je zhodná s hodnotou udávanou na objektíve prístroja (najčastejšie 4,5). Taktiež býva k dispozícii iba jediný čas uzávierky 1/125 s. Pri digitálnych fotoaparátoch sa citlivosť dá nastaviť v rozsahu 50 až 1600 ISO (u niektorých modelov až do 3200 v režime vysokej citlivosti - záleží od prístroja). Fotoaparáty strednej cenovej triedy umožňujú pri konštantnej clone exponovať s časom v rozpätí 1/30-1/250 s. Náročnejšie a drahšie prístroje umožňujú väčšie rozpätie expozičných časov od niekoľkých sekúnd až po 1/4000 s. Niektoré môžu mať aj čas “B”, pri ktorom je uzávierka otvorená po celý čas, dokedy držíte stlačenú spúšť. U Zoom-objektívov sa hodnota clony úmerne zvyšuje so zvyšovaním nastavenej hodnoty ohniskovej vzdialenosti. Po úplnom stlačení spúšte vyšle procesor prístroja elektrický impulz do elektromagnetického systému uzávierky, ktorá zostane otvorená iba požadovaný čas. Do tohoto procesu nemá možnosť obsluha nijako zasiahnuť. Najvyspelejšie fotoaparáty umožňujú korekciu expozície podľa tvorivých zámerov autora v rozsahu +/- 1,5 EV a taktiež korekciu expozície v protisvetle +1EV. Pri horších svetelných podmienkach je nevyhnutné použiť statív, alebo použiť blesk. Stačí ak si zapamätáte, že najlepšie výsledky možno dosiahnuť za jasného slnečného počasia cez deň od 13.00 do 15.00 hod.
Blesk
Dnes je zabudovaný blesk samozrejmosťou už aj u najlacnejších kompaktných fotoaparátov, Ich výkon vystačí pri horších svetelných podmienkach alebo v interiéri na bežný film 100-200 ASA alebo 100-400 ISO (digitál) na snímky do vzdialenosti 2-4 metrov. Drahšie prístroje majú blesk výkonnejší 5-8 m. Blesk môžeme používať aj pri fotografovaní v exteriéri za denného svetla. Napríklad na odstránenie tieňov z tvárí pri fotografovaní pod stromami, na osvetlenie tvárí pri fotografovaní v protisvetle a taktiež keď nesvieti slnko, aby sme dosiahli vernejšie farebné podanie snímok.
"Červené oči"
“Efekt červených očí” - výrobcovia sa tomuto efektu snažia zabrániť, a tak využívajú reflexné sťahovanie očných zreničiek vplyvom zábleskov alebo prudkého svetla a “donútia” zúžiť zreničky pomocou vyslania niekoľkých slabších zábleskov, alebo intenzívne žiariacej LED-diódy, iba zlomok sekundy pred hlavným zábleskom a spustením uzávierky. Prítomnosť tejto funkcie u prístroja však nikdy nie je zaručená 100%-nou účinnosťou, Občas sa podarí vyrobiť “červené” oči aj s tým najdrahším prístrojom.
Hľadáčik
Na rozdiel od zrkadloviek obraz, ktorý vidíme v hľadáčiku kompaktného prístroja nie je úplne totožný s obrazom, ktorý sníma objektív fotoaparátu. Hľadáčik nám pomáha najmä zvoliť správny výrez a kompozíciu. Digitálne prístroje majú LCD obrazovku a hľadáčik, ktorý tiež može byť LCD obrazovka. Kvalitné prístroje majú v hľadáčiku vyznačenú snímanú plochu a pomocné rysky pre fotografovanie z blízkych vzdialeností. Hľadáčiky kvalitných prístrojov so Zoom-objektívmi Zoomujú tiež. Oplatí sa pozorne dívať cez hľadáčik a hľadať najvhodnejší pohľad na motív bez rušivých prvkov v obraze.